19 marca 2021 Udostępnij

Jak schudnąć? – Sprawdzone sposoby

Ćwiczenia pomagają zrzucić zbędne kilogramy - to najskuteczniejsza i najrozsądniejsza z fizjologicznego punktu widzenia metoda odchudzania. W okresie treningowym wiele uwagi poświęca się odżywianiu. Odpowiednie odżywianie pozwala przyspieszyć proces odchudzania.

Co jeść i jak ćwiczyć, żeby schudnąć

Po zajęciach fitness, sporcie i każdej aktywności fizycznej otwiera się tak zwane okno białkowo-węglowodanowe (anaboliczne). Przez następne 90 minut organizm ludzki musi uzupełniać składniki odżywcze. Co jeść po wysiłku, żeby schudnąć? Oczywiście pokarmy bogate w białko i węglowodany. Spożywanie pokarmu w tym okresie powoduje maksymalną reakcję anaboliczną organizmu. Pamiętaj, że odżywianie nie polega na nie jedzeniu, ale wiąże się z prawidłowym odżywianiem. Liczba spożytych kalorii powinna być mniejsza niż liczba spalonych, o około połowę. Na przykład, jeśli na siłowni spaliliśmy 500 kcal, do organizmu dostarczamy około 250 kcal. Powstały niedobór doprowadzi do efektywnego spalania złogów tłuszczu. Musisz jeść często i małymi porcjami. Odżywianie fitness polega na jedzeniu 5-7 razy dziennie. Jedna porcja powinna zawierać około 60 g białka i 40 g węglowodanów do treningu siłowego oraz 60 g węglowodanów i 40 g białka do ćwiczeń. Określona ilość składników odżywczych jest całkowicie wchłaniana i konsumowana. Z drugiej strony skąpe lub obfite odżywianie zmusza organizm do magazynowania składników odżywczych w rezerwie. Należy pamiętać, że 1 gram tłuszczu to 9 kcal. Twoje dzienne zapotrzebowanie organizmu na tłuszcze wynosi 0,5 - 0,7 g na 1 kg masy ciała. Tak więc przy średniej wadze 70-75 kg osoba potrzebuje około 50 g tłuszczu dziennie. Przekroczenie tej ilości spowalnia metabolizm i prowadzi do otyłości.

Rodzaje ćwiczeń odchudzających

Aby pożegnać się z dodatkowymi kilogramami, należy zwrócić dużą uwagę na ćwiczenia fizyczne. Na przykład przysiady skutecznie wspomagają biodra i pośladki. Ważne jest, aby pięty nie odrywały się od podłogi, a kolana nie wystawały poza palce. Możesz również skomplikować ćwiczenie, wykonując skok po każdym przysiadzie. Pompki wzmacniają mięśnie brzucha, pleców, pośladków i nóg, a także pomagają pozbyć się tkanki tłuszczowej. Zrób wdech i wydech, a następnie unieś tułów, opierając łokcie i palce u nóg. Podczas ćwiczenia pośladki i mięśnie brzucha powinny być maksymalnie napięte. To jedno z najskuteczniejszych ćwiczeń odchudzających. Regularne ćwiczenia na skakance to świetne ćwiczenie, jeśli zależy ci na szybkiej utracie wagi. Musisz zacząć od 1 do 2 minut i stopniowo zwiększać czas ćwiczeń do 10 minut. Skakanie może pomóc schudnąć, a także wzmocnić mięśnie ramion, nóg, pleców i brzucha. Przysiady z szeroko rozstawionymi nogami to kolejne ćwiczenie odchudzające. Wzmacniają pośladki i mięśnie wewnętrznej strony ud. Podczas ćwiczenia należy szeroko rozłożyć kolana i uważać, aby ciało pozostało stabilne, tak jakby całe ciało było ściśnięte między dwoma płaszczyznami i poruszało się ściśle w górę i w dół.

Catering dietetyczny: przełom w odżywianiu

Jeśli mamy problemy z właściwym zaplanowaniem posiłków czy gotowaniem, to rozwiązaniem jest catering dietetyczny jak np. w Cateromarket.pl. To przede wszystkim oszczędność czasu i jednocześnie zbilansowane posiłki. Wśród produktów zazwyczaj obecna jest np. cielęcina - zawiera dużą ilość białka (19,7 g / 100 g), witaminy z grupy B, składniki mineralne i aminokwasy niezbędne do pełnej pracy mięśni. Wspomaga szybką regenerację organizmu. Gotowany filet z kurczaka jest źródłem łatwo przyswajalnego białka (30,4 g / 100 g). Wysoka zawartość aminokwasów przyczynia się do szybkiej regeneracji tkanki mięśniowej, a witaminy z grupy B przyspieszają procesy metaboliczne. Odchudzające posiłki to często też indyk, chude ryby, twaróg, fasola czy ryż oraz owoce.

Aleksandra Michalak

Redakcja sdesign.net.pl