19 listopada 2016 Udostępnij

Dieta owocowo-warzywna

Dieta bazujące na warzywach i owocach cieszą się dzisiaj ogromną popularnością. Jednocześnie uważane są za niezwykle zdrowie. W Internecie oraz rozmaitych pozycjach książkowych znaleźć można mnóstwo ciekawych propozycji. Wśród tych najbardziej popularnych znajdują się diety Ewy Dąbrowskiej oraz Mai Błaszczyszyn. Tak naprawdę jednak do odchudzania się za pomocą warzyw nie jest potrzebna ani wielka wiedza, ani skomplikowane plany. Wystarczy po prostu sięgać po warzywa gotowane bądź przyrządzać z nich surówki z niewielkim dodatkiem oliwy oraz przypraw.

Dieta owocowo-warzywna

To doskonały sposób na krótkotrwałą dietę, która ma n celu pozbycie się kilku niepotrzebnych kilogramów. Wadą takiej diety jest ograniczenie ilości spożywanych tłuszczy oraz białka, a więc niezbędnych składników odżywczych. W efekcie stosowanie takiej diety przez dłuższy czas może zakończyć się rozmaitymi niedoborami w organizmie. Mogą pojawić się nawet zaburzenia równowagi. W konsekwencji pojawi się zmęczenie, ból głowy, apatia oraz zniechęcenie.

Dlatego diety owocowo – warzywne powinny być stosowane dość krótko. Dodatkowo trzeba pamiętać, że takie diety kończą się bardzo często tak zwanym efektem jojo, który polega na powrocie do poprzedniej masy ciała. Z drugiej strony nie brakuje argumentów przemawiających za stosowaniem diety owocowo – warzywnej. Niewątpliwym plusem jest duża ilość błonnika, który skutecznie usuwa z naszego organizmu zbędne produkty przemiany materii, a jednocześnie usprawnia pracę jelit.

Warzywa i owoce dostarczają również ogromnej ilości witamin i minerałów. Kilka tygodni diety warzywnej to oczyszczenie organizmie, które przekłada się na poprawę wyglądu skóry. Staje się ona przede wszystkim wyjątkowo gładka. Znajdujące się w warzywach i owocach barwniki (karotenoidy w dyni, marchwi, morelach oraz brzoskwiniach i likopen w pomidorach, papryce, arbuzach) sprawiają, że cera zyskuje ładny kolor.

Skuteczna dieta

Jak powinna wyglądać dieta owocowo – warzywna?

Dieta mająca na celu oczyszczenie organizmu trwa od dwóch do trzech dni. Opiera się wyłącznie na gotowanych warzywach, sokach warzywnych i owocowych, a także wodzie. Jeśli na takiej diecie chcemy pozostawiać dłużej, niezbędna jest jej modyfikacja. Należy ją bowiem rozszerzyć o inne składniki odżywcze. W posiłkach musi znaleźć się niewielka ilość węglowodanów złożonych, a także białka – najlepiej w postaci chudego białego mięsa bądź chudego sera.

Niezbędne są również zdrowe tłuszcze, bez których organizm nie będzie przyswajał witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, E, D oraz K). Idealnym rozwiązaniem jest dodawanie do surówek oleju lnianego, oliwy z oliwek bądź oleju z pestek dyni. Układając dietę, nie można zapomnieć również o indeksie glikemicznych. Głównie należy sięgać po te warzywa i owoce, których indeks glikemiczny nie przekracza 55.

Takim indeksem charakteryzują się:

-pomidory;

-czereśnie;

-cebula;

-czosnek;

-marchew;

-gruszki.

Warzywa i owoce charakteryzujące się dużą zawartością kalorii należy ograniczyć, ale nie należy ich całkowicie wykluczyć z diety.

Oskar Rzepecki

Redakcja sdesign.net.pl